El dokuma halılar, el emeği ile halı tezgahında çeşitli iplik türleri ile yapılmaktadır. El dokuma halıların dokumasının zahmeti ve emeği evlerinize mükemmel bir hava vermesinin yanı sıra, üzerine bastığınızda da aldığınız his bambaşkadır.

El dokuma halılarına örnek vermek gerekirse; İran halıları, Isparta halıları, Milas halıları, Osmanlı halıları, fesane halısı gibi bir çok örnekle anlatılabilir.

El dokuma halılar günümüzde genelde yün olarak karşımıza çıkmasının yanı sıra, İpek, bambu, ipek yün karışımı (NEPAL) ve daha farklı iplik çeşitleriyle de dokunduğunu görebiliyoruz.

 

PEKİ NASIL YIKANIR ;

El dokuma halılar, dokumasının zahmetine yakışır bir hazırlık ile yıkanır ve yıkanırken çok dikkat edilmelidir. Çünkü el dokuma halıları tamamen doğal iplerden oluşmaktadır. Bu halıların yıkanması için de tamamen doğal maddeler kullanılması şarttır, yoksa halınızın ipliklikleri eriyebilir, yırtılabilir. Yıkanması kadar durulanıp, kurutulması da bir o kadar dikkat isteyen el dokuma halıları, doğru bir kurutmaya tabii kalmaz ise yine yanma olasılığı yükseltir. El dokuma halılarının yıkanması esnasında kullanılan şampuan ORGANİK değil ise renk değişikliği ve sararmalar meydana gelebilir.

Siz de el dokuma halınız yıkama esnasında, zarar görmeden pırıl pırıl parlayıp ve lekelerinden arınmış olarak size teslim edilebilmesi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

Tel: 0 212 624 10 61

:0 543 620 0 212